Będę mieć dziecko
Zjadając świeże owoce, do organizmu dostaje się całość zawartych w nich związków chemicznych. Prawdą jest jednak, że niektóre owoce występują w Polsce tylko sezonowo. Dlatego też możemy je potem spożywać w postaci przerobionej na dżemy, wina, soki, likiery. Niektórzy twierdzą, że są one pozbawione wielu soli mineralnych i witamin, zgubionych w czasie obróbki termicznej i są małowartościowe. Badania naukowców tej opinii nie potwierdzają.
Jakie owoce jeść ? Które z nich mają największą wartość odżywczą czy leczniczą? Odpowiedź na tak zadane pytania nie jest łatwa, chociaż w ostatnich latach zainteresowaniem naukowców, dietetyków i lekarzy cieszą się owoce aronii, żurawiny czy chociażby czarnych jagód i borówki amerykańskiej. Aronia doczekała się bardzo dokładnych badań, chociaż jeszcze pewnie coś w sobie kryje o czym naukowcy nie wiedzą. Wyniki badań aronii zaskoczyły nie tylko lekarzy. Okazało się, że jest to owoc ze wszech miar zalecany niemalże każdemu.
Jakie działanie ma aronia?
? Aronia obniża ciśnienie tętnicze i dlatego powinna być stałym składnikiem diety osób zagrożonych zawałem i udarem.
? Zestaw związków obecnych w aronii działa odtruwająco, redukuje niektóre toksyny, z innymi tworzy nierozpuszczalne kompleksy usuwając je z organizmu.
? Ekstrakty z czarnych jagód są skuteczne w przywracaniu sprawnej pamięci i poprawiają procesy uczenia się. Ma to olbrzymie znaczenie u osób z chorobą Alzheimera i Parkinsona.
? Picie soku z aronii czy łykanie kapsułek z antocyjanami przed wyjazdem na urlop pozwala dłużej przebywać na słońcu i unikać oparzeń w pierwszych dniach.
? Dieta bogata produkty z aronii ma wpływ na zapewnienie dobrego widzenia nocnego i ostrości wzroku.
? Składniki zawarte w owocach aronii mogą być skuteczne w przypadku chorób: reumatoidalnego zapalenia stawów, schorzeń alergicznych czy infekcji bakteryjnych i wirusowych, włączając grypę i przeziębienia.
? Korzystny wpływ aronii stwierdzono przy stosowaniu w zapaleniu trzustki i owrzodzeniu żołądka.
Produkty aroniowe powinni profilaktycznie spożywać ludzie pracujące w ostrym świetle, przy komputerach, zajmujących się długotrwałym kreśleniem czy rysowaniem, ale przede wszystkim kierowcy jeżdżący w nocy lub na długich trasach. Składniki zawarte w owocach aronii mogą być pomocne w przypadku problemów ze wzrokiem, wynikających z przepracowania oczu i narażania ich na silne bodźce. Podziałają korzystnie u osób, których charakter pracy wymaga wielogodzinnego wpatrywania się w blisko położony monitor (pracownicy ochrony obiektów), śledzenia szybkich zmian obrazu czy też przebywających w miejscach gdzie jest za jasne lub za ciemne światło. Dzieciom, które wiele czasu spędzają przy komputerze, TV czy książce, warto podać np. szklankę soku z aronii.
Bezpośrednie działanie promieni słonecznych, szczególnie wówczas gdy nie potrafimy określić czasu przebywania na słońcu może się skończyć tragicznie. Nie jest to tylko kwestia szybkiego starzenia się ale również warto też wkalkulować w bezmyślne opalanie się możliwość raka skóry. Musimy się przyzwyczaić, że na plaży trzeba się smarować kremem z filtrem UV, podobnie w górach na nartach, oraz nosić okulary przeciwsłoneczne nie tylko dla ozdoby. Wybierając się na plażę czy słoneczną wycieczkę trzeba pamiętać, że lepiej wziąć ze sobą sok z aronii czy czarnej porzeczki niż kolorowy napój.
Celowym jest też by produkty aroniowe (owoce, sok, dżem) znalazły się w codziennej diecie pracowników stacji benzynowych czy zawodowych kierowców, często wdychających opary benzyny.
Czy aronia w postaci suplementu w kapsułkach (np. aronox) jest też skuteczna?
? Aronia w postaci suplementu w kapsułkach nie jest szkodliwa (brak działań niepożądanych); nie stwierdzono też uczulenia na nią.
? Nie ma przeciwwskazań do jej stosowania, także przy jednoczesnym stosowaniu lekó1) pochodzenia naturalnego czy syntetycznego.
? Antocyjany aroniowe w kapsułkach są dostępne w aptekach bez recepty, herbatki owocowe z dodatkiem aronii, sok czy dżem z aronii można kupić w sklepach spożywczych; aronia w każdej postaci ma walory prozdrowotne.
Zainteresowanych leczniczym działaniem owoców aronii odsyłam do książki Iwony Wawer pt. ?Aronia. Polski paradoks?, na podstawie której powstał niniejszy artykuł.
(sed)