Czy diabetycy mają co czytać?
Cukrzyca jest chorobą, która dotknęła już ponad 2 000 000 Polaków. Liczba osób, u których stwierdza się zbyt wysokie stężenie cukru we krwi rośnie w zastraszającym tempie. Na nic się zdają ostrzeżenia lekarzy i dietetyków, wciąż chorych na cukrzycę przybywa. Zbyt często lekceważymy informacje o powikłaniach cukrzycowych, nie przestrzegamy diety, zapominamy o zaleceniach dotyczących aktywności fizycznej i wciąż mało o cukrzycy wiemy. Po lekturę sięgamy dopiero wówczas, gdy zaawansowana cukrzyca zaczyna nam poważnie zagrażać. I tu pojawia się pytanie :”Czy diabetycy mają co czytać?”. Skąd czerpać wiedzę zani się zachoruje i gdzie szukać rad, jak dalej z cukrzycą żyć.
Nie jest tak źle . . .
Wbrew pozorom, nie jest tak źle. Na rynku jest wiele wydawnictw przeznaczonych dla osób chorych na cukrzycę. Są też informacje w Internecie i ukazują się czasopisma dedykowane diabetykom. Wiedzę o cukrzycy można czerpać na spotkaniach i wykładach organizowanych w Kołach Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, uczestniczyć w imprezach przeznaczonych dla tej grupy chorych. Wspomnę chociażby białostockie „Obiady czwartkowe diabetyków”, wykłady podczas Diabetica Expo w Toruniu a także w czasie obchodzonego corocznie w całej Polsce Dnia Walki z Cukrzycą.
Jaki jest udział osób zagrożonych cukrzycą w tych przedsięwzięciach? Wydaje się jednak, że frekwencja w tych wydarzeniach jest stosunkowo niska. Możliwości edukacyjne i profilaktyczne przewyższają zapotrzebowanie zainteresowanych. Dotyczy to także czytelnictwa ukazujących się w Polsce magazynów dla diabetyków. Niektóre z nich można otrzymać w Kole PSD, zaprzyjaźnionej aptece albo przeczytać w poczekalni gabinetu diabetologicznego.
Aktualnie ukazuje się „Szugarfrik”, miesięcznik dla świadomych, aktywnych, ciekawych świata, osób z cukrzycą typu 1 i typu 2, a także dla ich rodzin, przyjaciół, lekarzy pierwszego kontaktu, edukatorów i wszystkich tych, którzy szukają informacji na temat choroby. Pismo wydawane jest od 2010 r. „Diabetyk” - Magazyn społeczno-medyczny , miesięcznik, „Cukrzyca a Zdrowie” - Magazyn jest dedykowany przede wszystkim, dla tych którzy na co dzień zmagają się z cukrzycą i znają rzeczywistość w jakiej funkcjonuje diabetyk oraz pośrednio także dla tych, którzy interesują się zdrowym stylem życia.
Najchętniej czytane pismo przez diabetyków
Od 2004 roku ukazuje się magazyn „PEN. Cukrzyca i Otyłość". To najchętniej czytane pismo przez chorych na cukrzycę i otyłych. Do czytelników w całym kraju dociera za pośrednictwem przedstawicieli medycznych, aptek i prenumeraty. Czasopismo kolportowane jest w centrach diabetologii, gabinetach diabetologów, wśród członków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Pełni funkcję edukacyjną, prezentuje specyfiki przeznaczone dla diabetyków, pozwala na dzielenie się swoimi kłopotami i odpowiada na trudne pytania. W ostatnim czasie ukazały się m.in. następujące materiały:
- Chroń nerki, kontroluj cukrzycę.
- Diabetyk idzie do pracy – o zatrudnianiu osób chorych na cukrzycę.
- Na dobrym poziomie - poziom stężenia glukozy we krwi, pojęcia, które należy znać.
- Insulina – fakty i mity.
- Zdrowe żywienie od teorii do praktyki.
- Kierownica nie dla każdego – czyli diabetyk za kierownicą.
- Szansa dla ciężarnych z cukrzycą.
- Nowoczesna technologia insulinowa – stosowanie pomp insulinowych.
- Z cukrzycą do przedszkola – problemy przedszkolaków z cukrzycą.
- Edukacja terapeutyczna.
- Sposób na klarowny wzrok.
- Dieta, tabletki czy insulina.
- Wracamy do tranu - czyli zbawienny sposób dla osób z nadwagą i cukrzycą
Czasopismo dostępne jest w wersji elektronicznej i papierowej. Można też zaprenumerować tradycyjne wydanie pisząc na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Więcej informacji na www.magazynnpen.com.pl.