Czy diabetycy mają co czytać?

Cukrzyca jest chorobą, która dotknęła już ponad 2 000 000  Polaków. Liczba osób, u których stwierdza się zbyt wysokie stężenie cukru we krwi rośnie w zastraszającym tempie. Na nic się zdają ostrzeżenia lekarzy i dietetyków, wciąż chorych na cukrzycę przybywa. Zbyt często lekceważymy informacje o powikłaniach cukrzycowych, nie przestrzegamy diety, zapominamy o zaleceniach dotyczących aktywności  fizycznej i wciąż mało o cukrzycy wiemy. Po lekturę sięgamy dopiero wówczas, gdy zaawansowana cukrzyca zaczyna nam poważnie zagrażać. I tu pojawia się pytanie :”Czy diabetycy mają co czytać?”. Skąd czerpać wiedzę zani się zachoruje i gdzie szukać rad, jak dalej z cukrzycą żyć.

Nie jest tak źle . . . 

Wbrew pozorom, nie jest tak źle. Na rynku jest wiele wydawnictw przeznaczonych dla osób chorych na cukrzycę. Są też informacje w Internecie i ukazują się czasopisma dedykowane diabetykom. Wiedzę o cukrzycy można czerpać na spotkaniach i wykładach organizowanych w Kołach Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, uczestniczyć w imprezach przeznaczonych dla tej grupy chorych. Wspomnę chociażby białostockie „Obiady czwartkowe diabetyków”, wykłady podczas  Diabetica Expo w Toruniu a także w czasie obchodzonego corocznie w całej Polsce Dnia Walki z Cukrzycą.


 

 Jaki jest udział  osób zagrożonych cukrzycą w tych przedsięwzięciach?  Wydaje się jednak, że frekwencja w tych wydarzeniach jest stosunkowo niska. Możliwości edukacyjne i profilaktyczne przewyższają  zapotrzebowanie zainteresowanych. Dotyczy to także czytelnictwa ukazujących się w Polsce magazynów  dla diabetyków. Niektóre z nich można otrzymać  w Kole PSD, zaprzyjaźnionej aptece albo przeczytać w poczekalni gabinetu diabetologicznego.

Aktualnie  ukazuje się  „Szugarfrik”, miesięcznik dla świadomych, aktywnych, ciekawych świata, osób z cukrzycą typu 1 i typu 2, a także dla ich rodzin, przyjaciół, lekarzy pierwszego kontaktu, edukatorów i wszystkich tych, którzy szukają informacji na temat choroby. Pismo wydawane jest od 2010 r.  „Diabetyk” - Magazyn społeczno-medyczny , miesięcznik,    „Cukrzyca a Zdrowie” -   Magazyn jest dedykowany przede wszystkim, dla tych którzy na co dzień zmagają się z cukrzycą i znają rzeczywistość w jakiej funkcjonuje diabetyk oraz pośrednio także dla tych, którzy interesują się zdrowym stylem życia.

Najchętniej czytane pismo przez diabetyków

Od 2004 roku  ukazuje się  magazyn „PEN. Cukrzyca i Otyłość".  To najchętniej czytane pismo przez chorych na cukrzycę i otyłych.  Do czytelników w całym kraju dociera za pośrednictwem przedstawicieli medycznych, aptek i prenumeraty. Czasopismo kolportowane jest w centrach diabetologii, gabinetach diabetologów, wśród członków  Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Pełni funkcję edukacyjną, prezentuje specyfiki przeznaczone dla diabetyków, pozwala na dzielenie się swoimi kłopotami i odpowiada na trudne  pytania. W ostatnim czasie ukazały się m.in. następujące materiały:

-          Chroń nerki, kontroluj cukrzycę.

-          Diabetyk idzie do pracy – o  zatrudnianiu osób chorych na cukrzycę.

-          Na dobrym poziomie -  poziom stężenia glukozy we krwi, pojęcia, które należy znać.

-          Insulina – fakty i mity.

-          Zdrowe żywienie od teorii do praktyki.

-          Kierownica nie dla każdego – czyli diabetyk za kierownicą.

-          Szansa dla ciężarnych z cukrzycą.

-          Nowoczesna technologia insulinowa – stosowanie pomp insulinowych.

-          Z cukrzycą do przedszkola – problemy przedszkolaków z cukrzycą.

-          Edukacja terapeutyczna.

-          Sposób na klarowny wzrok.

-          Dieta, tabletki czy insulina.

-          Wracamy do tranu  - czyli zbawienny sposób dla osób z nadwagą i cukrzycą

 

 

Czasopismo dostępne jest w wersji elektronicznej i papierowej. Można też zaprenumerować tradycyjne wydanie pisząc na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Więcej informacji na www.magazynnpen.com.pl.