Diabetyk też może
Ciasta, ciasteczka, pieczywo, pizza… Czy te pyszne wypieki mogą zagościć w diecie diabetyka nie tylko od święta? Dzięki tej książce przekonasz się, że tak! Doświadczona dietetyczka przygotowała 120 przepisów na smaczne i proste w przygotowaniu wypieki o jak najniższym indeksie glikemicznym i odpowiedniej ilości wymienników węglowodanowych.
Daj się skusić wyśmienitym ciastom kakaowym, spróbuj pikantnych ciasteczek z bobu, ciesz się delikatnością sernika kokosowego na zimno, przekonaj się, że upieczenie pysznego chleba na zakwasie wcale nie jest trudne! Przepisy dietetyczki, Agaty Lewandowskiej to doskonała propozycja zarówno dla wielbicieli tradycyjnych wypieków, jak i osób lubiących poznawać nowe smaki - nie tylko dla diabetyków, ale wszystkich, którzy chcą odżywiać się zdrowo, zachować szczupłą sylwetkę, a jednocześnie cieszyć się słodyczą domowych wypieków.
MOŻE SKOŃCZYĆ SIĘ ŚMIERTELNIE ...
Nie tylko podczas letnich wędrówek, rajdów, weekendów, spacerów jesteśmy narażeni na użądlenia i ukąszenia. Zdarza się to nam czasem w domu, na balkonie czy w ogrodzie. Spotkanie z owadami bywa bolesne chociaż nie zawsze niebezpieczne ale nie wolno takich sytuacji lekceważyć. Użądlenie nawet jednej osy czy pszczoły może się skończyć śmiertelnie. Dotyczy to głównie osób uczulonych na jad. Rzecz w tym, że nie zawsze wiemy czy dotyczy to również nas.
PO UŻĄDLENIU
Żądło należy jak najszybciej usunąć. Najlepiej podważyć je igłą albo szpilką, a następnie wyjąć. Nie należy usuwać żądła chwytając palcami za jego wystający koniec, gdyż wówczas wciska się do organizmu jad znajdujący się jeszcze w pęcherzyku jadowym.
MALINA
Własności lecznicze
Malina ma działanie napotne, przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe.
Owoce stosowane są w chorobach przeziębieniowych : grypa, angina. Stosuje się odwary zarówno doustnie, jak i do płukania jamy ustnej czy gardła.
Napar z kwiatów i liści można stosować zewnętrznie przeciwko wągrom i opryszczkom. Maliny używane są też przy leczeniu miażdżycy tętnic i nadciśnieniu.
100g malin zawiera średnio:
- wapń ? 35 mg
- fosfor ? 33 mg
- żelazo ? 0,8 mg
- magnez 12 mg
SPRAWDŹ CZY MOŻESZ JECHAĆ
ZANIM WSIĄDZIESZ ZA KIEROWNICĘ
Zażywając leki warto sprawdzić, czy po ich spożyciu można zasiadać za kierownicę. Działanie niektórych leków może powodować senność, opóźnienie reakcji i wiele innych niepożądanych w podróży działań.
Najpopularniejsze leki, których przyjmowanie wymaga zachowania szczególnej ostrożności przy prowadzeniu samochodu
Sprawdź czy możesz jechać ....
Andrenalinum 0,1 proc.
Akineton
Amadol
Amitryptylinum
NIE ZAWSZE SZKODZI
Piwo a witaminy
Wyjaśnijmy od razu - intencją tego materiału nie jest napisanie peanu o piwie, bo zawiera alkohol a picie w nadmiernych ilościach powoduje nieobliczalne skutki. Piwo nie jest obojętne dla naszego organizmu. Spożywane jednak w rozsądnych ilościach , a w niektórych przypadkach po niezbędnej konsultacji z lekarzem nie musi szkodzić? Piwo zawiera około 40 związków mineralnych które dostarczają nam energii. Także witamin w piwie jest sporo. 1 litr tego napoju dostarcza około 200 mg różnych witamin takich jak B6 ( 35% dziennego zapotrzebowania), B2 (20%) , Niacyna (65 %) a także witaminy A, D, E i H. Podobnie ma się rzecz z zawartością związków mineralnych w piwie. 1 litr piwa w dużym stopniu pokrywa zapotrzebowanie na: Magnez ( 50%), Fosfor (40%), i Potas (20%). Piwo to bogate źródło soli mineralnych i witamin z grupy B, które korzystnie wpływają na układ nerwowy, działają pobudzająco na układ trawienny. Zawarty w piwie chmiel i sole potasowe działają moczopędnie, przepłukując nerki z zalegającego w nich piasku i drobnych kamieni. Trunek ten, podobnie jak czerwone wino, zapobiega odkładaniu się skrzepów w arteriach krwionośnych, a więc chroni w pewnym stopniu przed zawałem serca i udarem.
JAK USTRZEC SIĘ PRZED GRYPĄ?
SZCZEPIĆ CZY NIE SZCZEPIĆ?
A może szczepionka?
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez wirusa grypy typu A i B. Zakażenie występuje w okresie zimowym i przenosi się drogą kropelkową przez kaszel lub śluz z nosa. Źródłem zakażenia jest człowiek.
Zapobieganie grypie polega na unikaniu kontaktów w okresie wzmożonej zachorowalności, ale nie daje to pewnego efektu. Dlatego jedyną skuteczną metodą zapobiegania grypie jest wcześniejsze zaszczepienie się szczepionką przeciwko grypie, której skład jest zmieniany co roku, zgodnie z przewidywaniami odnośnie do wirusów, które będą wywoływać chorobę w danym sezonie.
ABY ŻYĆ A NIE BYĆ
POMAGA CHORYM WALCZY Z OBOJĘTNOŚCIĄ
Z Martą Zagórny, warszawską ergoterapeutką, wolontariuszką walczącą z obojętnością i propagującą ergoterapię w Polsce rozmawia Stanisław Dobrowolski
Niepełnosprawność, szczególnie osób w podeszłym wieku, dotyka m.in. chorych na chorobę Parkinsona, Alzhaimera, tracących wzrok, mających problemy z przemieszczaniem się. Czy w każdym przypadku niezbędna jest pomoc opiekuna? Kiedy taka pomoc staje się konieczna?
- Najważniejsze aby osoba chora była samodzielna najdłużej, jak to tylko możliwe. Często rodziny czy opiekunowie wyręczają chorych. Należy rozróżniać pomoc a właściwie wsparcie i wyręczanie. Bardzo ważna jest również motywacja osób chorych, aby wierzyli że są w stanie sobie poradzić, że mimo swej ułomności mogą być samodzielni. Wtedy nie są uciążliwi, nie są ciężarem dla rodziny i mogą normalnie funkcjonować. Wówczas pomoc opiekuna jest prawie niepotrzebna.
Choroba Parkinsona zazwyczaj kojarzy się ze starszą osobą o drżących rękach. Czy rzeczywiście cierpią na nią tylko najstarsi?
- Choroba Parkinsona dotyka głównie osoby po 50 roku życia, co nie znaczy, że nie chorują młodsi. Niestety, choroba ta dotyczy także dzieci i młodzieży. Najczęstszą przyczyną u najmłodszych jest wirusowe zapalenie mózgu. Parkinsonizm u dzieci stwierdza się również po przebytym ciężkim urazie czaszki ze stłuczeniem mózgu oraz w przypadku guzów mózgu a także u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym.
JAKI MIÓD WYBRAĆ
- Warto wiedzieć, jaki wybrać miód.
O tym, że miód jest doskonałym lekarstwem nie trzeba nikogo przekonywać. Nie każdy jednak wie, że dzieci do lat 3 nie powinny spożywać tego słodkiego specyfiku a jedzenie miodu bez umiaru może być szkodliwe. Leczenie miodem np. alergii powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.
- Jaki miód na jakie schorzenia - Alergie, katar sienny - miód wielokwiatowy, pochodzący z nektaru różnych kwiatów.
- Alergie, katar sienny - miód wielokwiatowy, pochodzący z nektaru różnych kwiatów. Najlepiej z okolic zamieszkania osoby z alergią.
- Nadkwasota żołądka, zaburzenia przewodu pokarmowego, nerek i dróg moczowych - miód akacjowy.
- Przeziębienia, stany niepokoju - miód lipowy. Działa uspokajająco i antyseptycznie.
- Schorzenia na tle miażdżycowym, dieta antynowotworowa - miód gryczany. Zawiera znaczną ilość magnezu, polecany na zrastanie się kości po złamaniach.
- Choroby żołądka, zaburzenia trawienia, choroby jelit, nerek i dróg moczowych oraz choroby wątroby - miód mniszkowy.
- Schorzenia oskrzeli, zatok, kaszel, przeziębienie - miód malinowy. Działa rozgrzewająco i kojąco. Skuteczny w stanach osłabienia.
- Schorzenia mięśnia sercowego - miód rzepakowy.
- Zaburzenia dróg moczowych i gruczołu krokowego (prostaty) - miód wrzosowy. Profilaktycznie zalecany panom po trzydziestce.
- Schorzenia górnych dróg oddechowych - miód spadziowy z drzew liściastych.
- Anemia, rekonwalescenci po ciężkich chorobach, operacjach, nerwice serca, miażdżyca, przeziębienie. Choroby układu oddechowego, zaparcia - miód spadziowy z drzew iglastych. Posiada właściwości antyseptyczne.
- Przewlekłe stany zapalne nerek, moczopędny, przeciwzapalny - miód bławatkowy.
-